Наркологический медицинский центр в Харькове
ул. Волонтерская, 74: 8:00 - 16:00, проспект Гагарина 248: 8:00 - 16:00, -50% скидка на услуги: всего 100 грн - в день
+ Записаться на прием

Обсяги препаратів ЗПТ у легальному та нелегальному обігу в Україні

Обсяги препаратів ЗПТ у легальному та нелегальному обігу в Україні

Альянс громадського здоров’я проаналізував та представляє широкому загалу дані щодо реальних обсягів легального та нелегального обігу препаратів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в Україні.

Альянс впроваджує ЗПТ з 2005 року і регулярно  надає докази ефективності та безпечності підходу зменшення шкоди,  на противагу  до  непідтверджених звинувачень про ніби то великі обсягу витоку наркотичних  препаратів ЗПТ  у незаконний обіг.

Протягом 14 років впровадження програми ЗПТ в Україні  близько 1700 кг препаратів  ЗПТ були закуплені за кошти міжнародних донорів та державного бюджету України, поставлені  до ліцензованих лікувальних закладів  для потреб програми. Зафіксований судовими рішеннями обсяг витоку препаратів ЗПТ у нелегальний обіг не перевищує  0,002% від обсягу поставлених ліків.

В рамках відповідної Загальнодержавної програми з протидії ВІЛ/СНІД, з 2005 року для потреб ЗПТ в Україну Альянсом було закуплено 1 462 кг метадону та 34,4 кг бупренорфіну.
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України в рамках державних закупівель препаратів ЗПТ протягом 2017-2018 року було закуплено: 211,5 кг метадону та 4,3 кг бупренорфіну.
Таким чином загальний обсяг закуплених для ЗПТ препаратів складає:
- Метадон - 1673,5 кг
- Бупренорфін - 38,7 кг

Всього у держреєстрі нами було ідентифіковано 577 аутентичних судових рішень, що безпосередньо стосуються незаконного обігу препаратів ЗПТ, реалізації програм ЗПТ та супутніх цьому факторів. При цьому, станом на 01.01.2019, в Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься 472 базових судових рішення за фактами кримінальних або адміністративних правопорушень щодо питань реалізації програм ЗПТ та супутніх цьому факторів та 105 взаємопов’язаних з ними самостійних судових рішень (більша частка яких – це апеляційні та касаційні рішення суду).

Судові рішення, що стосувалися незаконного обігу препаратів ЗПТ, провадження програм ЗПТ та сукупних з цім питань було прийнято загалом на підставах 21 статей Кримінального кодексу України та 3 статей Кодексу України про адміністративні правопорушення. Основна маса рішень стосується питань правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, але також є рішення по інших типах правопорушень, пов'язаних з обігом препаратів ЗПТ або з реалізацією програм ЗПТ.

Розподіл 472 релевантних базових судових рішень є наступним:
- за фактами кримінальних правопорушень – 362 рішень,
- адміністративних правопорушень – 110 рішень.

За 12 років, з 01.01.2007 по 01.01.2019, відносно пацієнтів програм ЗПТ по справах, що пов’язані з реалізацією програм ЗПТ, винесено 378 базових судових рішень (у т.ч. відносно пацієнтів-чоловіків 319 судових рішень, відносно пацієнтів-жінок - 59 судових рішень).

Відносно ж медичних працівників програм ЗПТ за вказаний час, по справах, що пов’язані з реалізацією програм ЗПТ, винесено 31 судове рішення (у т.ч. відносно медпрацівників-чоловіків - 7 судових рішень, відносно медпрацівників-жінок - 24 судових рішень).

При цьому, пацієнтами програм ЗПТ безпосередньо у приміщеннях ЗПТ було скоєно 222 правопорушення, а поза приміщенням – відповідно, 376 правопорушень.

Медичними працівниками програм ЗПТ безпосередньо у приміщеннях ЗПТ було скоєно 28 правопорушень, а поза приміщенням – відповідно, 11 правопорушень.