Наркологічний медичний центр в Харкові
вул. Волонтерська, 74: 8:00 - 16:00, проспект Гагаріна 248: 8:00 - 16:00, -50% знижка на послуги: лише 100 грн - на день
+ Записатися на прийом

Дослідження: відмова від репресивної наркополітики допоможе заощадити мільярди євро і взяти під контроль епідемію ВІЛ

Дослідження: відмова від репресивної наркополітики допоможе заощадити мільярди євро і взяти під контроль епідемію ВІЛ

Аналітики журналу The Economist і міжнародний благодійний фонд Альянс громадського здоров'я представили результати дослідження «Наркополітика в ВЕЦА: вплив на економіку, громадське здоров'я та соціальну сферу» в Білорусі, Казахстані, Киргизстані та Росії.

За даними аналітиків, переслані ресурси на лікування ВІЛ та програми замісної терапії можуть заощадити 12,34 мільярда євро сумарно по 4 країнам. Найбільша економія, за підрахунками, буде в Росії - 11,1 мільярда євро. У Білорусі - 431 мільйон, в Казахстані - 773 мільйона, Киргизстані - 38 мільйонів, отриманих в результаті декриміналізації наркоспоживання. Ця сума допоможе за 20 років впоратися з епідемією ВІЛ / СНІДу без додаткових витрат.

Це може відбитися і на ситуації з ВІЛ у Східній Європі та Центральній Азії (ВЕЦА). Скорочення нових випадків ВІЛ серед людей, що вживають наркотики, прогнозується в такий спосіб: Білорусь - до 64%, Казахстан - до 84%, Киргизстан - 69%, Росія - до 58%. Як пояснили автори звіту, зараз Східна Європа та Центральна Азія вважаються єдиними регіонами в світі з катастрофічно стрімкою динамікою розвитку епідемії ВІЛ / СНІДу: за останні 11 років приріст нових випадків ВІЛ склав +72%, а смертність - +24%. За даними 2017 року, тільки в Росії живе 1,881 мільйон наркозалежних.

За словами аналітиків, відмова від каральної наркополітики та реінвестування заощаджених коштів в охорону здоров'я країн на програми зниження шкоди сприятиме збільшенню сумарної тривалості життя людей, що вживають наркотики, від 17,8 тисяч до 2,6 мільйона людино-років в досліджуваних країнах.

«Цей звіт має колосальний потенціал, щоб на ньому будувати подальшу роботу. Це дуже важливо. Я хотів би сказати, що цей звіт є чимось новим. Декриміналізацію ми не перший рік обговорюємо. При цьому в дослідженні ми не ставили питання про декриміналізацію, ми зайшли з абсолютно відкритим питанням «де взяти гроші, якщо грошей немає?» І тут The Economist дав однозначну відповідь. За 20 років близько 12 мільярдів євро можуть бути заощаджені в 4 країнах на побудові гуманної наркополітики, відповідної гуманним принципам прав людини, і реінвестовані на АРВ-лікування та програми зниження шкоди, що буде економічно вигідно. І на цих аргументах повинна будуватися подальша адвокація », - зазначив Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров'я.

Виконавчий директор Глобального фонду боротьби зі СНІДом, ТБ та малярією Пітер Сендс вважає, що це дослідження може стати каталізатором змін. Він зазначив, що зараз дуже важливо говорити про боротьбу з епідемією ВІЛ, особливо коли топ-темою все ще залишається COVID-19 і вакцинація. Так, це реальність, з якою зіткнувся весь світ. Але говорити про ефективні кроки по боротьбі з ВІЛ / СНІДом дуже важливо, щоб люди пам'ятали, що є й інші кризи в сфері охорони здоров'я і як раз через COVID-19 вони стають набагато небезпечніше. Людям треба почати думати інакше. «Ми не можемо дозволити собі використовувати ті методи, які давали мало прогресу, потрібно визнати - попередні методи не працюють», - сказав Сендс.